SVEDOK NÁDEJE SV. JÁN PAVOL II. – čestným občanom hlavného mesta SR Bratislava
od autora: EM · Publikované · Aktualizované
V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa v sobotu 16. novembra 2024 uskutočnilo podujatie s názvom SVEDOK NÁDEJE SV. JÁN PAVOL II. A NÁŠ ZÁPAS O SLOBODU.
Tento podvečer bol venovaný spomienke na mimoriadnu osobnosť našich dejín, priateľa Slovenska sv. Jána Pavla II. a zároveň téme zápasu o našu slobodu. V čase konania slávnosti 16. novembra sa presne pred 35 rokmi uskutočnil pochod študentov za svoje práva v Bratislave.
Veľmi silným protagonistom nenásilného vzdoru totalite a duchovnej revolúcie bol v tom čase práve prvý pápež, Slovan – Poliak, Ján Pavol II.
V úvode sa prihovoril otec arcibiskup Stanislav Zvolenský za KBS a Ján Figeľ za Nadáciu Tunegu, Púčika a Tesára (NTPT).
Apoštolský nuncius na Slovensku, mons. Nicola Girasoli, prevzal počas slávnosti od zástupkyne hlavného mesta Bratislava, viceprimátorky Tatiany Kratochvílovej, listinu o udelení čestného občianstva Bratislavy sv. Jánovi Pavlovi II. „in memoriam“. Dokument bude umiestnený na nunciatúre v Bratislave.
Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová pripomenula, že mestské zastupiteľstvo Bratislavy rozhodlo o udelení čestného občianstva v decembri 2020. V príhovore ocenila život a dielo sv. Jana Pavla II.
„Stal sa jednou z najinšpiratívnejších svetových osobností a aj po svojej smrti ostal obrovskou morálnou autoritou,“ zdôraznila, pričom poukázala na jeho snahy o rozširovanie slobody a demokracie vo svete, zmierovanie náboženstiev i posilňovanie vzájomnej úcty a tolerancie.
Navrhovateľom zaradenia sv. Jána Pavla II. medzi čestných občanov hlavného mesta SR bol Ján Figeľ, predseda správnej rady Nadácie Antona Tunegu (NTPT), ktorý priblížil i dôvody a argumenty pre toto výnimočné ocenenie. Návrh na udelenie čestného občianstva poslal listom 16.októbra 2020 primátorovi Bratislavy z ktorého pripomenul:
Medzinárodné spoločenstvo krajín, médiá a mnohé inštitúcie si v roku 2020 pripomenuli 100 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností 20. storočia a životov našich súčasných generácií – Karola Wojtylu, ktorý sa ako prvý Slovan stal pápežom 16. októbra 1978 a prijal meno Ján Pavol II.
Karol Wojtyla aktívne čelil dvom totalitným režimom a zvlášť pri páde komunizmu bol považovaný za hlavného inšpirátora duchovnej a nenásilnej zmeny, ku ktorým patrí aj naša Nežná revolúcia 1989. Návrat slobody v strednej a východnej Európe sa preto významne spája aj s jeho menom a úsilím.
V rámci celoživotného pôsobenia sa veľmi viditeľne prejavoval jeho osobný a osobitný vzťah k Slovensku a k Bratislave. Bol to vzťah priateľstva a úprimného slovanského bratstva. Návrat slobody v strednej a východnej Európe sa preto významne spája aj s jeho menom a úsilím. Keď prišiel po prvýkrát do Československa, pobozkal nielen pôdu v Prahe, ale zopakoval tento výraz hlbokej úcty aj na letisku vo Vajnoroch ako osobitné pozdravenie slovenskej krajine. Bolo to nielen gesto úcty, ale aj prorocké posolstvo o budúcej samostatnosti našej vlasti. Sv. Ján Pavol II. navštívil Slovensko celkovo trikrát.
Vďaka archívu STVR si účastníci priblížili osobnosť Sv. JPII, jeho návštevy na Slovensku a odkaz pre nás všetkých. Dokument zostavil režisér Ján Oparty z pôvodného filmu režiséra Alana Bezáka pod názvom Odkaz Jána Pavla II. Slovensku.
Pri tomto podujatí, odzneli i svedectvá o diele a odkaze dnes už sv. Jána Pavla II. pre Slovensko, Európu a svet. Svoje svedectvá predniesli:
Mons. Nicola Girasoli je od júna 2022 apoštolským nunciom na Slovensku a doyenom diplomatického zboru. Do služby na Slovensku ho vymenoval pápež František. Predtým bol apoštolským nunciom v Peru, v Zambii a Malawi a v Antilách a niekoľkých ďalších karibských krajinách. Za kňaza bol vysvätený v r. 1980 pápežom Jánom Pavlom II. v r. 2006 sa stal arcibiskupom. Mons. Nicola Girasoli má k sv. Jánovi Pavlovi II. hlboký osobný vzťah.
Prof. Marek Šmid je v súčasnosti dekanom Teologickej fakulty Trnavskej univerzity a generálnym tajomníkom Slovenského konzorcia vysokých škôl. Bol rektorom Trnavskej univerzity a prezident Slovenskej rektorskej konferencie. Pracoval ako diplomat v Londýne a Ríme – pri Svätej stolici v rokoch 2000 až 2004. V rokoch 1996 až 2004 bol koordinátorom bilaterálnych medzinárodných zmlúv so Svätou stolicou. Pápež Ján Pavol II. mu udelil rád Sv. Gregora Veľkého so striebornou numizmou v r. 2004.
Dr. Pavol Mačala, pôvodným povolaním archeológ, pracoval v Archeologickom ústave SAV, kde sa zaoberal počiatkami Slovanov a počiatkami roľníctva a pastierstva v Karpatoch. Bol vedúcim Katedry histórie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, riaditeľom Slovenského historického ústavu Matice slovenskej v Martine. Celý jeho pracovný život sa nesie v znamení slovensko-poľskej spolupráce. Aktuálne sa venuje téme kresťanského personalizmu, konkrétne personalizmu sv. Jána Pavla. Je spoluzakladateľom a členom vedenia Vedeckého združenia personalizmu v Lubline. Patrí k programovým koordinátorom Hnutia Europa Christi. Žije s rodinou v Krakove, kde pôsobil a žil kardinál Karol Wojtyla.
Celú slávnosť hudobne doprevádzala hudobná skupina Jazz Blues Company (Ja-Bl-Co). Jej činnosť sa v nemalej miere orientuje aj na tvorbu slovensko – poľských skladieb, ktoré prezentuje slovenskej menšine v Poľsku a poľskej menšine na Slovensku, čím prispieva k prehlbovaniu našich susedských vzťahov.
Podujatie organizovala Nadácia Tunegu, Púčika a Tesára spolu s hlavným mestom Bratislava, pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska.
FOTO: Vladimír Šimko, Adam Figeľ