Členovia NAT, primátor Trenčína a predseda NR SR si uctili pamiatku popravených

V sobotu 20. februára 2021 uplynie 70 rokov od popravy absolventov Štátneho reálneho gymnázia v Trenčíne. Traja mladí ľudia – Albert Púčik, Anton Tunega a Eduard Tesár – sa stali obeťami bezohľadného politického násilia a súčasne hrdinami rodiaceho sa protikomunistického odboja na Slovensku. (Pôvodný článok: Mesto Trenčín)

Pri Pamätníku obetiam komunizmu na Námestí sv. Anny si ich pamiatku v piatok 19. februára 2021 spolu s primátorom mesta Richardom Rybníčkom uctil i predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predstavitelia Nadácie Antona Tunegu Ján Figeľ a Miriam Lexmann. Prítomná bola i čestná stráž prezidentky SR.

Politický proces s Albertom Púčikom, Antonom Tunegom a Eduardom Tesárom patril k najznámejším. Riadili ho ľudia z najvyšších straníckych miest, kde sa napokon aj rozhodlo o živote troch mladých ľudí. Mal byť výstrahou pre tých, ktorí by sa odhodlali pomýšľať na zmenu politických pomerov.

Je dôležité si pripomínať komunistické zločiny z 50-tych rokov, podobne ako si pripomíname obete prvej alebo druhej svetovej vojny. Práve tie brutálne roky definovali celé obdobie totality na Slovensku. Bol to krvavý zdvihnutý prst režimu, ktorý dával najavo, že sa nezastaví pred ničím. Anton Tunega, Albert Púčik a Eduard Tesár boli mladí muži pred tridsiatkou, ktorých spojilo trenčianske gymnázium. Pravú tvár nového zriadenia, ktoré sľubovalo lepšie zajtrajšky a beztriednu spoločnosť, odhalili už na začiatku. Prajem nám, aby sme podobne, ako títo mladí ľudia nerobili kompromisy s neslobodou a lžou. Prajem nám ich statočnosť, prajem nám ich odvahu. Česť ich pamiatke!“ povedal primátor Richard Rybníček počas pietnej spomienky.

Pripomenúť si ich pamiatku pricestoval do nášho mesta aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár„Chcem dnes vyjadriť vďaku Bielej légii a všetkým jej členom, všetkým nositeľom myšlienok na pomoc v boji proti komunizmu, vďaku za mnohé rodiny, ktorým pomohli odísť za lepším životom, vďaku za to, že i dnes sú mementom, aby sme bojovali za správne hodnoty, aby sme chránili demokraciu,“zdôraznil B. Kollár s tým, že by bolo vhodné začať uvažovať o ich ocenení vo forme štátnej ceny za ich zásluhy a veľkú obetu.

S tým súhlasí aj Ján Figeľ, predseda správnej rady Nadácie Antona Tunegu, ktorý sám už aj navrhol „troch martýrov našej slobody na najvyššie štátne vyznamenanie.“

Pre europoslankyňu a členku správnej rady Nadácie Antona Tunegu Miriam Lexmann je toto výročie zvlášť citlivé, pretože v tom čase bol odsúdený aj jej prastrýko Rafael Lexmann, ktorý bol tiež v Bielej légii a mnohé roky potom sedel v lágroch a pracovných táboroch. Pri Pamätníku obetiam komunizmu, ktorý sa nachádza pred budovou krajského súdu, povedala: „Stojíme tu pred víkendom, počas ktorého si budeme pripomínať odvážnych mladých ľudí, ktorí sa nebáli vydať svedectvo o pravde. Musíme dávať pozor na to, aby sme svojim deťom nemuseli raz rozprávať, aká bola naša krajina, keď bola ešte slobodná. Mladí ľudia dnes nechápu hodnotu životov, ktoré naši predkovia položili za našu slobodu. Chcem s úctou povedať, že si ju budeme chrániť.“

Ján Figeľ poďakoval mestu Trenčín, že si s tradíciou drží úctu a pamätá na týchto hrdinov. „Bodaj by takáto pamäť bola celoslovenská. Je treba sa usilovať o vytvorenie svedomia zodpovednosti za našu slobodu, demokraciu a spravodlivosť. Teraz, keď tu stojíme a spomíname, je chladno, prší. Jeden z tých troch popravených ráno, v deň ich násilnej smrti, povedal – tuším sneží, bude mi zima. Tí traja chlapci ešte nezažili život, lebo nemali ani 30 rokov a predsa zaplatili najvyššiu cenu. Pri ich fotografiách by mohla byť plejáda ďalších fotografií. V čase komunizmu vo vtedajšom Československu popravili 248 ľudí, takmer 300 ľudí zastrelili, zabili elektrickým zariadením alebo utopili pri prechode hranice na západ. V žalároch zomrelo 4 500 ľudí pre podmienky, ktoré tam boli. Oni všetci zaplatili za našu slobodu. Je preto dôležité, aby sme pamätali, lebo kto pamätá, má aj úctu, vďaku a tiež zodpovednosť za slobodu a spravodlivosť. Česť ich pamiatke!“

Celý článok nájdete tu: https://trencin.sk/aktuality/zaplatili-zivotom-za-nasu-slobodu-trencin-nezabuda/

Prenos z kladenia vencov za účasti čestnej stráže prezidentky SR.

Predseda NR SR, poslankyňa EP M. Lexmann a členka Spravnej rady Nadácie Antona Tunegu a predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu J. Figeľ.

Môže sa Vám ešte páčiť...